378_20231212_233954.jpg

SHRNUTÍ FOTBALOVÉHO PODZIMU

Fotbalová akademie Aligators má za sebou podzimní část své sezóny. My jsme požádali šéftrenéra akademie, Jaroslava Ondru, aby pro Vás toto uplynulé období shrnul. Přejeme příjemné čtení.

Dobrý den všem, kteří čtou tento text. Rád bych touto cestou za trenérský tým Aligators shrnul dění, které se odehrálo v posledním období zhruba 3 měsíců. Začnu nicméně v létě 2022. Před tím rokem a půl se povedlo s přispěním mnoha lidí restartovat dětský fotbal v Kloboukách, spojit se s dětmi s okolních vesnic a pomalu začít s pravidelným trénováním pod hlavičkou Aligators. Uvědomujeme si, že to stojí mnoho sil jak děti samotné, tak rodiče i trenéry, ale věříme, že je to správný krok. Tímto všem rodičům děkujeme za podporu, kterou dávají jak vlastním dětem, tak nám. Cítíme, že z dlouhodobé perspektivy dokážeme v dětech vybudovat silný vztah ke sportu, pohybu a přispějeme tak k vyšší kvalitě jejich budoucího života nezávisle na tom, zda z nich někdy budou vrcholoví sportovci nebo jen „hobíci“, kteří si občas rádi zasportují. Oba scénáře jsou v pořádku. Z našeho pohledu je velmi důležité vnímat i sociální rovinu. Mezi dětmi vznikají díky společným zážitkům pevná přátelství a třeba si vytváříme i další generaci dobrovolníků, rodičů, potenciálních trenérů, sponzorů a fanoušků, kteří budou sport nejen na Kloboucku podporovat v budoucnu.
Nicméně zpět k poslednímu čtvrtletí. V květnu 2023 jsme stáli před rozhodnutím, zda přihlásit pravidelnou soutěž nebo jet ještě jeden rok v režimu přátelským turnajů ŽIJEME HROU, které stojí ryze na dobrovolné bázi. Nakonec jsme i z rodičů cítili, že to zvládneme a proto jsme přihlásili klasickou soutěž hranou na dvě části (podzim/jaro) dvoukolovým způsobem doma/venku.
Jeden z dlouhodobých strategických kroků fotbalové asociace, která tuto soutěž pořádá, je nezveřejňování tabulky s umístěním. Cílem tohoto kroku je, abychom my dospělí, ale ani děti, nebyli zaměření primárně na konečný stav utkání a neustálý tlak na konečné skóre/výsledek. Samozřejmě si uvědomujeme, že je výsledek nedílnou součástí sportovních her a patří k nim. Současně je však stejným dílem důležitá i RADOST/ZÁBAVA ze hry a ROZVOJ dítěte (nebo chcete-li UČENÍ se něčeho nového).

Tyto tři složky „Výkon – radost – učení“ jsou základními pilíři nejen dětského sportu, ale i dalších rovin našich životů. Pro inspiraci a zájemce zde sdílíme rozhovor, který jsme natáčeli pro rodiče sportujících dětí ve spolupráci s fotbalovým klubem Sigma Olomouc a kde nejen toto téma probíráme více do hloubky – odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?....

Co se týká závěrečného skóre utkání, tam víme, že se nám nedařilo tak, jak bychom si přáli. Na druhou stranu se chceme dětí zastat. Je potřeba vnímat, že naše děti trénují rok a půl a soupeři často tři i více let. Dalším aspektem je počet tréninků. My v Aligators jdeme cestou více sportů a tím pádem máme v současné chvíli 2 fotbalové tréninky. Řekl bych, že tak polovina týmů v soutěži trénuje třikrát týdně. Takže v té specifické fotbalové činnosti jsou zákonitě dál a je to přirozené, protože 33% tréninků navíc je prostě a jednoduše znát.
Když opomeneme skóre, tak výsledek našeho snažení budeme znát reálně za cca 5-10 let. Jako výsledek, na který máme jako trenéři ALI upnutou naši pozornost, vnímáme totiž to, kolik dětí u sportu zůstane i v pozdějším věku (to jsou ti „hobíci“, kterých bude na naší úrovni vždycky většina) a kolik z nich dokáže naplnit svůj vlastní sportovní potenciál na tu nejvyšší možnou úroveň sebe sama ve věku kolem 18-22 roku. Toto je věk, kdy sportovci dozrávají a sahají si sami pro sebe na pomyslný vrchol toho pro ně dlouhodobého procesu od 5ti let až do dospělosti. Společně jsme na začátku první třetiny této jejich cesty. Ne nadarmo se říká, že kategorie přípravek je od slova PŘIPRAVIT. Připravit je na budoucí nároky nejen sportu, ale i života obecně. Tyto zdánlivě nehmatatelné a dlouhodobé složky mohou být pro naši nynější společnost často málo důležité a chceme vidět okamžitý výsledek ve formě vyhraného utkání/turnaje.

Co se týká ROZVOJE/UČENÍ – tam vidíme zatím velké nedostatky v základních herních činnostech jednotlivce, jako je vedení míče, přihrávka, převzetí míče, výběr místa, střelba a další… Toto jsou dílky skládačky, na kterých postupně na tréninku pracujeme a děti je učíme. Některým to jde samozřejmě lépe a jiným hůř, to je přirozené. Co jim v tomto určitě pomůže, je pravidelná docházka a nejvíc asi samovolné kopání si doma, na dvoře, zahradě s jakýmkoliv míčem, který doma najdete. Ty doteky navíc, které si děti udělají samy, mají velký vliv na dovednosti jako takové. Poslední složkou je Radost. Radost z procesu, z toho že někam patří, že se mohou seberealizovat, bavit, zlepšovat, zažívat úspěch atd. Tady si uvědomujeme, že ne pro všechny děti je režim tréninku 4x týdně vhodný. Chceme podpořit rodiče v tom, aby své děti vnímaly a dali jim přesně to, co potřebují. Tzn. některé chtějí opravdu trénovat a být na tréninku ideálně každý den a některé to budou mít tak, že jim budou stačit 2 nebo 3 tréninky za týden. Důležité je, aby to pro ně v tomto věku byla stále radost a zábava, nikoliv hned neoblomná povinnost. Byť i plnění si povinností a určitá míra zodpovědnosti za tým, ostatní děti, trenéry je na místě. Jak už to bývá, vše je o určité rovnováze.
Co se plánu týká, tak budeme trénovat přibližně do půlky prosince a v lednu začneme v průběhu druhé půlky měsíce. Chceme dětem v této části sezóny odlehčit a nechat jim chvíli jenom florbal a některým úplné volno, aby opět nabrali chuť do dalších měsíců a měli prostor jít bobovat, lyžovat, plavat, zkrátka se věnovat úplně jiným činnostem a měli možnost vystoupit z toho pomyslného kolotoče.
Ještě jednou děkujeme všem, kteří nás podporují a fandí nám a těšíme se na společný čas na hřišti při hře našich dětí.

- Za trenérský tým Slávek Ondra