Pro připomenutí…

Florbalový klub Aligators je největším florbalovým a dost možná i sportovním klubem v regionu, v současnosti přes 500 členů a počtem týmů 9 největší v republice. Má zastoupení ve všech věkových kategoriích dívek i chlapců. Elitní týmy žen hrají druhou nejvyšší soutěž a elitní týmy mužů hrají Národní ligu, což je třetí nevyšší soutěž v ČR.

„Mnozí nevědí, k jakému městu či dokonce regionu si nás zařadit. Náš klub vzniknul spojením několika menších klubů, které působily v Kloboukách u Brna, Šitbořicích, Brumovicích a Bučovicích. Naším sídlem  se staly Klobouky u Brna a využíváme společný název Aligators. Proto se nějaké týmy jmenují například „Aligators Šitbořice“ (elitní tým žen) nebo „Aligators Klobouky“ (muži). Díky sloučení klubů, jsme získali kompletní strukturu v mládežnických týmech, kvalitní trenérskou základnu a samozřejmě i fundované vedení klubu,“ vysvětluje nový předseda spolku Jakub Gremmel. Klub tedy pokrývá hlavně region Břeclavska.

Co je nového…

Díky dobrému regionálnímu rozmístění je klub schopen přiblížit a nabídnout florbal i těm nejmenším. Formou zájmových kroužků působí v Brumovicích, Kloboukách, Šitbořicích, Moutnicích, Sokolnicích a Bučovicích. Tam všude vyrůstají budoucí hráčky a hráči klubu Aligators. Dnes již bývalého předsedu klubu Jaroslava Hálu, který v klubu dále působí jako trenér elitní kategorie žen, vystřídal Jakub Gremmel. S novým předsedou má klub i nový výkonný výbor, který čítá devět jmen. „Bylo pro mě nesmírně důležité, jestli všichni, které jsem oslovil, do toho se mnou půjdou. Jsem přesvědčen o tom, že bez nich by klub nefungoval tak skvěle, jak funguje teď. Ti, co mě znají, ví, že ve světě sportu se pohybuju celý život a myslím si, že nabyté zkušenosti umím dobře prodat ve prospěch našeho klubu. Naše cíle a plány nejsou malé. Stabilizovat velký klub finančně, nastavit společnou kulturu – to není jednoduché. Klíčovým bodem je dostat Aligátory do společného domova, pod jednu střechu. Potřebujeme postavit sportovní halu, která v našem regionu citelně chybí a kde by všechny naše týmy mohly společně trénovat a hrát zápasy. V současnosti jezdíme na domácí zápasy a také tréninky i více než 50km. Aktuálně se nám podařilo navázat dobrou spolupráci se sportovní halou v Křenovicích u Brna, kde nám tamní správce umožnil vybudovat domácí zázemí pro naše elitní týmy, juniory a juniorky,“ říká Gremmel. „Je to pro nás obrovské plus. Skončil kočovný styl trénování, kdy jsme za týden vystřídali i tři haly – Hodonín, Tuřany, Rousínov,“ doplňuje elitní útočník Aligators Tomáš Líznar. Mládežnické týmy působí samozřejmě ve svých domovských halách, na které jsou zvyklé, a kde probíhají jejich kroužky.  Pro klub je důležité, aby rodiče nejmenších Aligátorů nemuseli cestovat daleko.

Vedení klubu dělá vše proto, aby se klub dál rozvíjel. K tomu by mělo dopomoci i navázání spolupráce s novými partnery a sponzory, kteří dávají možnost hráče a hráčky vybavit kvalitním sportovním a florbalovým vybavením. Zajímavou a krásnou spolupráci navázal klub také s Nadačním fondem Emil, pro který střílí góly a dokazují tak, že florbalem, který dělají, protože je to baví, mohou i pomáhat.

„Tímto ale nekončíme, máme další plány, které chceme tuhle sezónu uvést v život. Například kulturní akce, kde náš klub představíme široké veřejnosti a další zajímavé projekty.“ Dodává Gremmel.

 

ROZHOVOR

Jakub Gremmel, předseda Aligators

 Jak se díváte na váš sport v regionálním měřítku?

Obecně se vše odvíjí od toho, jaké podmínky pro daný sport daný region nabízí. V okolí Klobouk u Brna není žádná hala vhodná pro pořádání zápasů ve florbale. Je tedy až neuvěřitelné, jakou obrovskou mládežnickou základnu máme. Za to patří velké díky našim trenérům, kteří s mládeží pracují.

Břeclavský region má prakticky dvě haly, kde je možné hrát zápasy ve florbalu.  V Hustopečích, kde je ale hala extrémně vytížená jinými sporty a na nás se tak už nedostává a ve Valticích, což už je ale pro nás poměrně daleko. Raději využíváme haly v okolí Brna.

Florbal má ale v našem regionu rozhodně velký potencionál. Jsem hrozně rád, že tu máme i pár konkurenčních týmů, hlavně v mládežnických kategoriích. Vážím si těch týmu, kteří umí pracovat s mládeží, ať už jde o Očov Hodonín, Dragons Kyjov nebo i v celku mladý oddíl Dolních Bojanovic.

Třeba se do budoucna podaří nějaká spolupráce, která by náš region určitě posunula dál, hlavně v konkurenci Brna, Znojma nebo Otrokovic.

Co vás v klubu trápí?

Zájem o náš klub je velký, hlavně v mládežnických kategoriích. Potřebujeme tak doplnit personální obsazení. Trenérů mládeže je málo, práce to není jednoduchá a my se ji snažíme dělat dobře. Proto najít kvalitního trenéra chvilku trvá. Naším cílem je dostat se do stavu, kdy budeme mít profesionálního člověka, který se bude věnovat organizaci kroužků pro nejmenší a zároveň rekrutování a rozvoji našich trenérů.

Jak se v rámci regionu díváte na možná vašeho sportovního konkurenta – fotbal?

Můj názor je takový, že fotbal v našem regionu trochu zaspal. Především vedení klubů. Doba je jiná, rodiče jsou jiní a je potřeba některé věci změnit.  Ale abych někomu nekřivdil. Hned v několika obcích se fotbal snaží dělat moderně, jdou s dobou a věnují svůj čas mládeži. Není žádné tajemství, že týmy Krumvíře, Velkých Pavlovic nebo Těšan, přistupují k mládežnickým kategoriím opravdu smysluplně. 

Sportovní hala pro Aligatory?

Každý říkal, že je to utopie. My si to nemyslíme, jdeme dál za svým snem. A myslím, že jsem na dobré cestě. Pevně tomu věříme. Bohužel, zatím více prozradit nemůžu, vše je ve fázi vyjednávání.