Vzhledem ke kolizi nástavbového turnaje 2. ligy juniorek v Třinci se čtvrtfinálem našich žen, odehrály juniorky FbC Aligators Pozořice zápasy proti FBS Olomouc a itelligence Bulldogs Brno v náhradním termínu. Ve čtvrtek 22.3. je tedy čekala cesta do Olomouce a v pátek 23.3.zápas v Brně. Dorostenky FbC Aligators ZŠ Pozořice, které už jsou jasné vítězky Jihomoravsko-Zlínské skupiny 1. Ligy dorostenek, odcestovaly v neděli 25.3.2018 do Znojma, kde se utkaly s TJ Znojmo LAUFEN CZ a K1 Florbal Židenice. Asi nemá cenu popisovat tyto čtyři prohry, kdy aligátorky dostaly dohromady devatenáct branek a daly jen dvě, ale spíše zamyšlení nad příčinami a jejich řešení.

   Celou letošní sezónu se juniorky potýkají především s počtem hráček na zápasech. Na většinu zápasů odcestovaly v počtu osmi nebo sedmi hráček do pole. Vše bylo způsobeno jak odchodem tří a v polovině sezóny vlastně čtyř hráček do Židenic, ale také díky skončení velkého množství hráček ročníku 1999 a 2000 s florbalem. Ale i tak se juniorky v lize čtyř krajů s deseti účastníky umístily na výborném čtvrtém místě a postoupily do nástavbové části, kde budou bojovat o postup do play off s prvními pěti týmy tabulky. Právě ony dva výše zmíněné dva zápasy proti Olomouci a Bulldogs byly v rámci této nástavby. Tentokrát ale na zápas nastoupilo 10 hráček do pole a přesto se prohrálo, a to vcelku výrazně. Proč? Díky malému počtu hráček musí vzít trenér vlastně každého hráče, tedy i hráčku co trénuje málo a dokonce i hráčku, co netrénuje vůbec. I když ostatní hráčky trénují jak mají a opravdu snaží, nedá se uhrát lepší výsledek proti soupeři, který nejen že trénuje i třikrát týdně, ale ještě má ve svém kádru výjimečné hráčky, které svým zápalem a bojovností táhnou celý tým. U nás sice takové tabulky taky máme, ale těžko se podporuje někdo, kdo do toho dává daleko méně.

    Podobný problém mají i dorostenky, zde se ale hned od začátku sezóny naskytlo řešení, a to zapojením nových hráček. Bohužel nastal další problém, a to nesehranost tohoto týmu. Nové méně zkušené hráčky se sice moc snaží, ale je těžké takto různorodý tým sladit. Nejvíce to šlo právě poznat na turnaji ve Znojmě, kde byla právě většina hráček těch méně zkušených a to se projevilo i na výsledku. Pak nastává právě i problém s trénováním, jelikož na tréninku ty méně zkušené potřebují něco jiného než ty zkušené, které se pak díky tomu zase už nikam neposouvají. Nepomáhá jim ani páteční trénink se staršími žáky, jelikož kluků tam chodí hrstka. Řešením mohl být úterní trénink s ženami, jenže se naskytl problém v tom, že se trénuje na malém hřišti ve velkém počtu, což ztrácí účinnost. Tedy problémů je dost, jenže náš klub by nebyl tam kde je, kdyby si s problémy neuměl poradit.

   Jak už bylo řečeno, v dorostenkách se letos vyřešil problém s nedostatkem hráček právě zapojením nových hráček do týmu, a to z Orla Šlapanice, ZŠ Bučovice a Žarošice. Sice to způsobilo oslabení týmu, ale do budoucna jistě dobrý krok. Vidět to jde na hráčkách ze Šlapanic ročníku 2001 Veronice Králové a Tereze Klaškové, co do družstva vstoupily už na začátku sezóny a od té doby se tak výrazně zlepšily, že už i letos dostaly šanci zahrát si ligu juniorek. Další hráčky, které k nám přišly, se taky stále zlepšují a díky tomu, že je hodně hráček z ročníku 2003, můžou své zkušenosti nabírat nejen v dorostenkách, ale ještě ve starších žákyních. A díky tomu, že další sezónu už budou věkově dorostenky, můžou hrát i ligu juniorek, kde sice nebudeme očekávat žádné velké výsledky, ale pro jejich zkušenost to bude skvělé, i když můžou i překvapit. Do dorostenek se nám zase posune ze starších žákyň ročník 2005, kde máme velice kvalitní hráčky a tak další sezónu budou jistě zase hrát naše děvčata v horních příčkách tabulky, a to jak u dorostenek, tak juniorek.

   Jako trenéři plánujeme ještě nějaké změny, co se týče tréninků. Teď je třeba ještě dorostenky připravit na předkolo play off, kde se setkají se Sevoromovským týmem s extraligovým zázemím (pravděpodobně FbC Ostrava nebo FBŠ Olomouc). Dále připravit družstva na letní turnaje a to vše spojit i s přípravou na novou sezónu, která je tu co by dup. Řešení už máme hned několik, ale teď záleží hlavně na hráčkách, jak se k nim postaví. Protože my trenéři se můžeme snažit sebevíc, ale pokud nebudou chtít sami hráčky, pokud v sobě nebudou mít více odpovědnosti, zápalu pro hru, odhodlání a toho Aligátorského srdíčka, neudělá nikdo z trenérů nic. My trenéři ale holkám věříme a s tím i do toho jdeme 🙂

Výsledky juniorky:

FbC Aligators Pozořice vs FBS Olomouc 2:5

FbC Aligators Pozořice vs itelligence Bulldogs Brno 0:7

Výsledky dorostenky:

FbC Aligators ZŠ Pozořice vs TJ Znojmo LAUFEN CZ  0:4

FbC Aligators ZŠ Pozořice vs K1 Florbal Židenice  0:3

Trenéři: Jaroslav Hála za juniorky a Tereza Ondráčková za dorostenky

Úvodní foto dorostenky 25.3.2018 ve Znojmě.